میکروکنترلرهای MEGAAVR

میکروکنترلرهای MEGAAVR

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

میکروکنترلرهای MEGAAVR دارای 19 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد میکروکنترلرهای MEGAAVR کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي میکروکنترلرهای MEGAAVR،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن میکروکنترلرهای MEGAAVR :

میکروکنترلرهای MEGAAVR

مقدمه

فصل یك در موردانواع میکروکنترلرهای MEGAAVR است كه سعی شده است به طور كلی توضیح داده شود . در فصل دوم شاهد توضیحاتی در مورد عملكرد پروژه ساخت (مدار الكترونیكی ، قطعات تشكیل دهنده ، برنامه مورد استفاده وتوضیحات كامل كننده است . درفصل آخر شاهد مدارات داخلی آی سی های مورد استفاده در این پروژه خواهیم بود .

این مدار یك ولوم دیجیتال است كه دارای دو خروجی مونو است ،همچنین میتوان به صورت استریو از آن بهره برد، كه بعدا به طور كامل توضیح داده خواهد شد .

مختصری در مورد AVR

زبانهای سطح بالا یا همان HLL (HIGH LEVEL LANGUAGES) به سرعت در حال تبدیل شدن به زبان برنامه نویسی استاندارد برای میكروكنترلر های (MCU) حتی برای میكروهای 8 بیتی كوچك هستند . زبان برنامه نویبی BASIC و C بیشترین استفاده را در برنامه سازی دارند ولی در اكثر كاربردها كدهای بیشتری را نسبت به زبان برنامه نویسی اسمیلی تولید می كنند .

ATMEL ایجاد تحولی در معماری ، جهت كاهش كد به مقدار مینیمم رادرك كرد كه نتیجه این تحول میكروكنترلرهای AVR هستند كه علاوه بر كاهش وبهینه سازی مقدار كدها به طور واقع عملیات را تنها در یك كلاك سیكل توسط معماری (REDUCED RISC INSTRUCTION SET COMPUTER) انجام میدهند واز 32 رجیستر همه منظوره (ACCUMULATORS) استفاده می كنند كه باعث شده 4 تا 12 بار سریعتر میكروهای مورد استفاده كنونی باشند.

تكنولوژی حافظه كم مصرف غیر فرار شركت ATMEL برای برنامه ریزی AVR ها مورد استفاده قرار گرفته است در نتیجه حافظه های FLASH و EPROM در داخل مداار قابل برنامه ریزی (ISP) هستند . میكروكنترلرهای اولیه AVR دارای 1، 2و 8 كیلوبایت حافظه FLASH وبه صورت كلمات 16 بیتی سازماندهی شده بودند.

AVR ها به عنوان میكروهای RISC با دستورات فراوان طراحی شده اند كه باعث می شود حجم كد تولید شده كم وسرعت بالاتری بدست آید.

عملیات تك سیكل

باانجام تك سیكل دستورات ،كلاك داخلی سیستم یكی می شود. هیچ تقسیم كنننده ای درداخل AVR قرار ندارد كه ایجاد اختلاف فاز كلاك كند. اكثر میكرو ها كلاك اسیلاتور به سیستم را با نسبت 1:4 یا 1:12 تقسیم می كنند كه خود باعث كاهش سرعت می شود . بنابراین AVR ها 4 تا 12 بار سریعتر و مصرف آنها نیز 4-12 بار نسبت به میكروكنترلرهای مصرفی كنونی كمتر است زیرا در تكنولوژی CMOS استفاده شده در میكروهای AVR ، مصرف توان سطح منطقی متناسب با فركانس است .

طراحی برای زبانهای BASIC و C

زبانهای BASIC و C بیشترین استفاده در دنیای امروز به عنوان زبانهای HLL دارند . تا امروزه معماری بیشتر میكروها برای زبان اسمبلی طراحی شده است و كمتر از زبانهای HLL حمایت كرده اند .

هدف ATMEL طراحی معماری بود كه هم برای زبان اسمبلی وهم زبانهای HLL مفید باشد . به طور مثال درزبانهای BASIC و C می توان یك متغیر محلی به جای متغیر سراسری در داخل زیر برنامه تعریف كرد .در این صورت فقط در زمان اجرای زیر برنامه مكانی از حافظه RAM برای متغیر اشغال می شود در صورتی كه اگر متغیری به عنوان سراسری تعریف گردد در تمام وقت مكانی از حافظه FLASH ROM را اشغال كرده است .

برای دسترسی سریعتر به متغیرهای محلی و كاهش كد ، نیاز به افزایش رجیسترهای همه منظوره است . AVR ها دارای 32 رجیستر هستند كه مستقیما به ALU متصل شده اند ، وتنها در یك كلاك سیكل به این واحد دسترسی پیدا می كنند . سه جفت از این رجیسترها می توانند بعنوان رجیسترهای 16 بیتی استفاده شوند .

word: نوع فایل

سایز:36.5 KB

تعداد صفحه:19

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
اینک شما با جستجوی عبارت میکروکنترلرهای MEGAAVR وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
میکروکنترلرهای MEGAAVR

دانلود این فایل